Fransa’da Şölen Devam Ediyor

Euro 2016’da ilk grup maçları yarı yarıya tamamlandı. Açılış maçlarında şu ana kadar herhangi bir sürprize imza atılmadı. Bu turnuva güçlüler ve direnenlerin turnuvası olacak. Bir grup takım kadro yapısı olarak oldukça üst seviyedeyken, bir grup takımsa oldukça alt seviyede.

IMG_8393 

Güçlülerin ve direnlerin arasından elbetteki üst tura kalanlar olacak ancak bir tur sonrasında majör liglerin ön plana çıkacağını belirtmek gerekiyor. Sezon içindeki performansını tüm yıla yayan takımların sporcuları ise turnuvada ön plana çıkıyor. Bunun en büyük örneği ise Hırvat Modric. D Grubu açılış maçında Türkiye ile oynadıkları karşılaşmada, galibiyetin mimarı olurken, UEFA tarafından da maçın adamı seçildi.  

Euro 2016

Futbol şöleni tüm hızıyla devam ediyor. Avrupa Şampiyonası’nda takımlar sahaya çıkıp kozlarını birer birer paylaşıyorlar. Şuana kadar oynanan karşılaşmaların ardından ön plana çıkan iki takım var; biri Fransa bir diğeri ise Almanya. Fransa özellikle orta sahada iyi işler yapacak ve bunun ekmeğini yiyecek gibi duruyor. Bu alandaki çete başı ise West Ham forması giyen Payet. Romanya filelerine attığı son dakika golü de zaten bunu kanıtlar pozisyondaydı. Diğer yandan da takımlar ilk maçın heyecanı ve tedirginliği ile sahada duruşlarını alıyorlar. A Grubu’dan Fransa, Romanya’yı 2-1’lik skorla geçerken, grubun diğer temsilcisi İsviçre Arnavutluğu tek golle geçti. Fransa büyük oranda gruptan çıkmayı garantiledi. 2. maçlarda Fransa, Arnavutluk’u ağırlarken, Romanya ve İsviçre’de 2.’lik için sahada olacaklar. B Grubu’nda ise Galler, Slovakya’dan beklemediği bir puan alarak turnuvaya iyi bir başlangıç yapmış oldu. Buranın beklenen maçında ise İngiltere ve Rusya önce saha dışında kapıştı.

Marsilya sokaklarında bir grup taraftar sporun amacını yine unuttu. Karşılaşmaya geçtiğimizde, maç öncesi İngiltere’nin favori olduğunu söylemiştik ancak Rusya’nın fizik olarak oldukça güçlü olması karşılaşmayı ve Rusya’yı başka bir boyuta taşıdı. 1-0 geride de olsa tecrübeli savunma oyuncusu Berezutski ile golü bulan Ruslar, çok önemli bir puan almış oldular. Şimdi İngiltere-Galler karşılaşmasından çıkacak sonuç bu grubun kaderini belirleyecektir.

C Grubu’nda ise turnuva takımı Almanya her zaman olduğu gibi gerekeni yaptı ve 3 puanı Ukrayna’nın elinden almasını bildi. Grubun diğer temsilcisi Polonya’da, Kuzey İrlanda’yı tek golle geçerek bir üst tur işin önemli bir avantajı cebine koymuş oldu. Bu grubun beklenen karşılaşması ise Almanya ve Polonya arasında geçecek. Buradan çıkacak sonuç iki takımın ileriye doğru ne şekilde bir adım atacağının bir göstergesi olacak ancak Almanlar sadece tecrübesiyle bile ağırlıklarını koyuyorlar.

Parc de Princes Stadyumun’da oynanan D Grubu açılış mücadelesinde ise Hırvatistan, Türkiye’yi Modric’in attığı tek golle geçti ve oynadığı futbolla turnuvanın en dişli takımları arasında olacağının da sinyallerini vermiş oldu. Sahanın her bölgesinde arı gibi çalışan Hırvatlar, neredeyse Türkiye’ye tek bir pozisyon dahi vermediler. Turnuva öncesi konuştuğumuz orta saha ve defans problemi her yanıyla bu mücadelede ortaya çıkmış oldu. Cenk’in bir sağa bir sola koştuğu ön alan hattının bir gerisinde ne olduğu pek belli olmayan bir tablo çıktı karşımıza.

Selçuk İnan önderliğinde başlayan ve yayılması beklenen pas organizasyonu daha yayılmaya başlamadan, Hırvatlar tarafından son buldu. Ön alana vurgu yapmak gerekiyor çünkü üretimini bu alandan yapan Türkiye’nin, bu hattının durması demek, saha içinde birçok organizasyonun durması anlamına geliyor. Tek ön libero gibi gözüken Ozan’ın da,  her ne kadar takımın en çok koşan oyuncusu olsa da, bal yapamayan arı vaziyetini alması, Hakan Çalhanoğlu’nun maç içerisinde oynadığı bölgenin birçok defa değişmesi, Oğuzhan’ın  karşılaşmaya hiç iyi başlamaması ve iki kanat Gökhan ve Caner’in de vasatın altında olmaları skoru buraya getirdi. Hırvatistan’ın iki topunun da direkten döndüğünü ayrıca belirtmek gerekiyor. Şimdi İspanya mücadelesinde puan arayacak olan Türkiye’nin gruptan çıkma şansı oldukça azaldı. Kadroda Mehmet Topal gibi bir ön liberonun olması ancak Onun da savunmada yer alması, hangi formsuz oyuncuya orta alanda yer açıyor anlamak pek mümkün olamıyor. Fatih Terim ve öğrencilerinin işi oldukça zor olacak. İspanya, Çekleri geçerse bu, Türkiye’nin erkenden eve dönmesi anlamını taşıyacak. İspanya karşılaşmasında biz Fatih Terim’in radikal kararlarla sahada olacağını düşünüyoruz. Boğalar ise Çekler karşısında işini şansa bırakmayacaklardır.

500TL 'ye kadar %100 bonus
ŞİMDİ OYNA